Rostoucí ekonomika? Co to vlastně znamená?

V poslední době často slýchávám z televize, jak jsme na tom dobře, roste ekonomika a nás čekají jenom sociální jistoty a světlé zítřky. Co to ale vlastně znamená a jak na celou věc pohlížejí politici, ekonomové a co to znamená pro nás?


Zaklínadlem je HDP, což znamená Hrubý Domácí Produkt, tzn. "je peněžním vyjádřením celkové hodnoty statků a služeb nově vytvořených v daném období na určitém území; používá se pro stanovení výkonnosti ekonomiky." Zdroj: https://www.czso.cz/csu/czso/hruby_domaci_produkt_-hdp-. K jeho hodnotě můžeme dojít 3 způsoby, ale já zvolím ten, který se více používá a to je výdajová metoda.


Co vlastně HDP udává? Zjednodušeně řečeno co se v ekonomice nakupuje, po čem je poptávka. Kdybychom si vzali příklad z mikroekonomie, pak bychom mohli tvrdit, že pokud se zvedne poptávka po rohlících, pak prodejce zareaguje tím, že zvedne cenu rohlíku. Poptávka se zvyšuje a působí na nabídku, která se pak zákonitě zvyšuje. Pokud stejný postup aplikuji na agregátní poptávku (tedy co se v dané ekonomice nebo státu nejvíce nakupuje a po čem je poptávka), pak to má vliv na nabídku v ekonomice a vliv na zvyšování cen (stejně jako u ceny rohlíků), toto zvyšování cen se nazývá inflace.

Dobře, zní to jako blábol a proč by mě to vlastně mělo zajímat? No podívejme se co vlastně agregátní poptávka, nebo-li HDP udává nebo z čeho se skládá. 


HDP = C+I+G+NX

Vzorec pro HDP se skládá ze spotřeby domácností a podniků (C), investic (I), vládních výdajů (G) a čistého exportu (NX). Obě křivky (poptávku i nabídku protíná pomyslný produkt v ekonomice). Na horizontále osy x je zanesena cena na ose y pak množství).

Hmm, aha to znamená, že když víc utrácíme, tak to znamená že roste ekonomika. No, ale také rostou ceny (nastává inflace). S cenami roste objem odvedených daní. Když slyšíme politiky jak se máme dobře a že se máme mít ještě lépe, pak můžeme tyto projevy přeložit jako - u nás se utrácí, utrácí se meziročně víc a budete muset utrácet ještě víc. No také mimochodem aby mohla vláda tzv. "akcelerovat ekonomiku", což neznamená nic jiného než utrácet peníze z daní na předražené dálnice a podobné nesmysly. Samozřejmě jde i o investice ze strany EU, které nám pomáhají v položce G, ale pro zjednodušenou představu to nebudeme dělat složitější.

Počkat, ale co normální zaměstnanci? Ti by asi měli mít více peněz, protože roste ekonomika a mimochodem i ceny ne? A odboráři ruku v ruce s dalšími politiky, kterým se to hodí do krámu (vzpomeňte na akceleraci ekonomiky - budete mít víc a víc utratíte, což znamená více daní, které utratíme zase my).............

No je to jen pár myšlenek k zamyšlení a nejde o vědecký rozbor HDP, agregátních ukazatelů a ani nové teorie...... Rozhodně nastal čas rozmyslet si teorii Hrubého Domácího Štěstí (http://ekonomika.eurozpravy.cz/svet/74858-je-hdp-ukazatelem-ne-uspechu-merme-hrube-narodni-stesti/).


Komentáře

Oblíbené příspěvky